top of page
Kreatywna aranżacja

CO to jest
tutoring?

Tutoring to cykl indywidualnych (lub grupowych) spotkań, podczas których podopieczni (tutorantki/tutoranci) rozwijają swój potencjał artystyczny, naukowy, osobowościowy, czyli m.in. umiejętności miękkie pod czujnym okiem tutora. Pierwszym krokiem w wyborze tutoringu zawsze jest zadanie sobie pytania, na jaką potrzebę ma odpowiedzieć ten proces. Innymi słowy, czy chce, aby dziecko wzmocniło się ogólnorozwojowo, odkryło swoje mocne strony i talenty, czy też chcę, aby rozwijało się w konkretnej dziedzinie sztuki lub nauki. Oba procesy mogą przebiegać równolegle, zazębiając tematykę spotkań. Tutoring nie jest coachingiem, czy też mentoringiem. Nie są to również korepetycje. Tutor to opiekun (łac. tutor), który ukończył certyfikowaną Szkołę Tutorską, aktywizujący swojego podopiecznego do tego, by zaczął myśleć samodzielnie i rozwijał się. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie to zapraszam do zakładki:
O MNIE

tutoring 
rozwojowy

Tutoring rozwojowy kładzie nacisk na ogólny rozwój podopiecznego, w szczególności na poznanie własnych talentów, mocnych stron i motywacji, rozpoznanie i przemyślenie własnych wartości, ustalenie bliskich i dalekosiężnych celów. Tutorant w trakcie spotkań uczy się planowania własnego rozwoju i brania za ten proces coraz większej odpowiedzialności. Taka forma tutoringu nie obiera za punkt wyjścia żadnej zdefiniowanej dziedziny sztuki lub nauki, choć rozmowy i ćwiczenia często mogą dotyczyć kwestii naukowych, czy artystycznych w zależności od zainteresowań tutoranta i tutora.

tutoring 
artystyczny

Tutoring artystyczny kładzie nacisk na wsparcie i towarzyszenie w rozwoju tutoranta w danej dziedzinie artystycznej i czerpie z doświadczenia artystycznego tutora. W tej relacji tutor również interesuje się ogólnym rozwojem swojego podopiecznego, jednak kontekstem spotkań jest przede wszystkim pogłębianie wiedzy artystycznej. Ja osobiście rozwijam potencjał artystyczny tutorantów w zakresie związanym z moim doświadczeniem artystycznym i zawodowym, czyli przede wszystkim w fotografii, ale również video, czy też social mediach.

Pierwsze spotkanie tutorskie

Ma ono na celu zapoznanie się procesem tutorskim, z potrzebami tutoranta oraz wstępne sformułowanie celów, jeśli oczekiwania obu stron będą spójne. Pierwsze spotkanie jest w pełni darmowe i musi odbyć się formie offline.

kontrakt tutorski

To zapis przedstawiający zobowiązania, jakie podejmują obie strony: tutor i tutorant oraz zasady dobrej współpracy, czyli potrzeby (choćby najprostsze: punktualność). Kontrakt podpisywany jest przez obie strony w trakcie drugiego spotkania. Określamy na nim również formę spotkań offline (preferowane), hybrydowe, czy też online. W kontrakcie przedstawiamy wstępnie sformułowane cele. Przykładowy dokument przedstawiam na pierwszym spotkaniu lub przesyłam drogą elektroniczną.  

bottom of page